Piąty element
czyli gra,
która uzależnia
Nie przechwalam się, pisząc o uzależnieniu, bo gra nie jest moim oryginalnym pomysłem. Napisałem w 1998r. na PC replikę tej zobaczonej przelotnie gierki właśnie dlatego, że zaobserwowałem fenomen jej narkotycznego wpływu na graczy. Pierwowzór miał bardzo ubogą grafikę i liczne błędy, uprzykrzające jego użytkowanie. Postanowiłem ulżyć niedoli kolegów, którzy cierpieli męki, gdy gra się zawieszała w najmniej odpowiednich momentach. Dziś przyszedł czas na androidowego klona.
opis
Nazwa Piąty element została oczywiście zaczerpnięta z kultowego filmu Luca Bessona. Gra w żaden sposób nie nawiązuje do treści filmu, jest jedynie moim wyrazem hołdu dla ulubionego reżysera. Nie otrzymuję ani nie płacę z tego tytułu żadnych tantiem, a w razie kłopotów zamierzam oprzeć swoją linię obrony na tym, że w moim przekonaniu gra większą stanowi reklamę dla filmu niż na odwrót. W najgorszym razie po prostu zmienię nazwę.
Gra przeznaczona jest dla jednej osoby. Na planszy złożonej z sześciokątnych pól pojawiają się w losowych miejscach bierki, zwane przekornie elementami. Dotknięcie bierki wyznacza ją do ruchu, a następnie dotknięcie pustego pola przenosi ją na to pole, pod warunkiem, że istnieje droga łącząca wskazane miejsca. Ustawienie co najmniej pięciu elementów obok siebie w prostej linii spowoduje zniknięcie tych elementów, a każdy zniknięty element powiększa wynik o jeden punkt. Rozgrywka kończy się w momencie, gdy wszystkie pola na planszy zostaną zajęte.
Pomimo tak prostych zasad, skuteczna strategia nie jest trywialna, wymaga logicznego myślenia i wielopoziomowego kojarzenia faktów. Dobry styl gry stanowi wypadkową brawury, skalkulowanego ryzyka oraz rozsądnych kompromisów. Można zaobserwować, że nowicjusze kończą zwykle z dwucyfrowym wynikiem, podczas gdy punkty czempionów liczone są w tysiącach.
Gra szczególnie polecana jest początkującym użytkownikom smartfonów, bo pozwala w nieuciążliwy sposób doskonalić precyzję dotykowej obsługi urządzenia.
wymagane uprawnienia
Ta aplikacja nie wymaga żadnych uprawnień poza tymi potrzebnymi dla reklam. Wiele gier wymaga zezwolenia na blokadę wygaszania ekranu, ale ja proponuję wykorzystanie w tym celu osobnej aplikacji. Modna ostatnio maniera wyposażania każdego programu w blokadę wygaszania stanowi w moim przekonaniu gwałt na idei modularnej budowy systemu.
przejdź do...
główna strona mojego serwisu pobierz w sklepie Google Play Reviewers Choice. 5th Element for Android
 
Historia zmian:
 • 0.93 2013-08-19
  Naprawione usterki dźwięków
  Usunięte reklamy
 • 0.92 2012-12-21
  Dodany wyłącznik dźwięku
 • 0.91 2012-08-10
  Okienko z wynikami przestało znikać gdy się klika poza nim
 • 0.90 2012-08-03
  drobne poprawki
 • 0.89 2012-08-02
  naprawione problemy z opcją "Nowa gra"
 • 0.88 2012-07-29
  synchroniczna obsługa dotknięć
 • 0.87 2012-07-25
  po angielsku i po polsku
  dodany pasek reklam
 • 0.86 2012-06-05
  kolejne poprawki
 • 0.83 2012-05-25
  wiele drobnych poprawek
 • 0.50 2012-03-28
  pierwsze wydanie, do testowania przez krewnych i znajomych
inne moje androidowe aplikacje
wyjaśnienie
Android jest znakiem towarowym Google Inc.
obrazki
Początek gry Po kilku ruchach Poziomo, inny zestaw bierek Gra skończona
 
opiekun: Janusz Wiśniewski :: rejestracja odwiedzin 4263 gości
mobi