Dobry Numer
dla systemu Android
weryfikacja numerów urzędowych
Numery urzędowe, takie jak REGON, NIP, PESEL i bankowe NRB/IBAN, mają wbudowane reguły, pozwalające zweryfikować ich poprawność. To czyni pomyłkę przy wprowadzaniu danych praktycznie niemożliwą. Aż dziw bierze, jak niewiele tzw. profesjonalnych programów, przetwarzających takie numery, umożliwia ich weryfikację. Ten programik pozwala w prosty sposób sprawdzić, czy wskazany numer spełnia kryteria formalnej poprawności. Sprawdzeniu podlega tylko budowa samego numeru, a nie sensowność opisanych nim faktów.
Jak to robimy? Po prostu piszemy kolejne cyfry w dostępnym polu tekstowym, a gdy program dopatrzy się w nich jakiegoś sensu, podświetla na zielono stosowny werdykt. Oczywiście można także użyć techniki kopiuj/wklej, dostarczając ciągu znaków pobranego uprzednio np. ze strony www lub wiadomości e-mail.
Przycisk staje się aktywny, gdy liczba cyfr odpowiada danemu typowi numeru, a rozbłyska zielenią przy zgodności sumy kontrolnej. Gdy numer nie jest poprawny, naciskanie przycisku pozwala przejrzeć proponowane poprawki. Ułatwia to odszukanie błędu, pod warunkiem, że tylko jedna cyfra jest pomylona. Wskazówkę na temat podejrzenia przestawionych cyfr (tzw. czeski błąd) otrzymamy po dłuższym przytrzymaniu przycisku.
Teraz smartfon z systemem Android pozwoli mieć zawsze taki weryfikator przy sobie.  
Program wymaga Androida 2.2 lub nowszego.
obrazki
Pokazują odpowiednio:
 • niepoprawny numer NIP
 • propozycję poprawki numeru
 • menu pozwalające odwiedzić niniejszą stronę lub nie
praktyczny przykład
Mam do zrobienia przelew, wyciągam więc z kieszeni papierek z zanotowanym numerem rachunku:
Niestety, okazuje się, że na zgięciu papier się przetarł i jednej cyfry nie sposób odczytać. Przepisuję starannie pozostałe cyfry, a w miejsce brakującej wstawiam 0. Mam tylko 10% szans na odgadnięcie cyfry, więc nie jestem zaskoczony, że nie trafiłem:
Aktywny przycisk w neutralnym kolorze oznacza, że liczba cyfr się zgadza, ale suma kontrolna nie. Ustawiam kursor przed podejrzaną cyfrą, wskazując w ten sposób miejsce rozpoczęcia poszukiwań:
Dotykam przycisku NRB, aby program zasugerował możliwą poprawkę:
Poszukiwaną cyfrą jest zatem 6, a kolor zielony potwierdza poprawność numeru.
Należy pamiętać, że zwykle istnieje także kilka innych możliwych zmian, które sprawią, że suma kontrolna będzie zgodna. Można to zobaczyć, dotykając przycisku więcej razy. Jeśli nie wiem, która cyfra jest błędna, to program tego za mnie nie rozstrzygnie.
lektura uzupełniająca
ciekawostka
Pewien znany program dużej firmy softwareowej korzysta ze wspomnianego algorytmu w celu siania zamętu i rozpaczy. Program śledzi wprowadzanie numeru NRB, a na koniec sam wylicza sumę kontrolną i dopisuje ją do numeru, tak, aby każda wprowadzona bzdura wyglądała na poprawną. To pokazuje, jak ludzie powołani do tego, żeby ułatwiać nam życie, dramatycznie je komplikują.
przejdź do...
główna strona mojego serwisu dostępny w sklepie Google Play
 
Historia zmian:
 • 1.17 2011-11-26
  ● modernizacja ikonki
  ● dostosowanie wyglądu w najnowszych wersjach systemu
 • 1.16 2011-11-26
  ● podział cyfr na grupy minusami lub spacjami
 • 1.15 2011-11-26
  ● zmiana trybu wprowadzania na numeryczny
 • 1.14 2011-08-15
  ● pomoc w korygowaniu przestawionych cyfr
 • 1.13 2011-08-12
  ● pomoc w korygowaniu jednocyfrowych błędów
 • 1.00 2011-08-09
  ● pierwsze oficjalne wydanie
inne moje androidowe aplikacje
wyjaśnienie
Android jest znakiem towarowym Google Inc.
 
opiekun: Janusz Wiśniewski :: rejestracja odwiedzin 4928 gości
mobi