Firemka LITE
kruczki i sztuczki
(oraz dygresje)
Przeszłość drepcze za nami jak cień - powiada poeta. Kiedy w 1998 roku zacząłem pisać Firemkę na PC, pracowałem pod presją czasu, więc gdy przyszło do wyboru ikonki, wziąłem pierwszą z brzegu, co do której przypuszczałem, że nie jest zastrzeżonym, prawnie chronionym znakiem: . Obiecałem sobie wtedy, że gdy tylko czas pozwoli, wymienię tę ikonkę na coś bardziej przemyślanego. No i jak to zwykle bywa z prowizorką, po kilkunastu latach tak się przyzwyczaiłem do tego emblematu, że dziś nie mogę sobie wyobrazić innego. Nałożyłem tylko trochę makijażu, żeby podkreślić związek z Androidem.
Firemka na PC
Nie, nie ma w planach innej platformy niż Android, ale można się posłużyć komputerem stacjonarnym dla poprawienia komfortu pracy z telefonem. Umożliwia to rewelacyjny program MyPhoneExplorer. Przy jego pomocy uzyskamy obraz androidowego ekranu na dużym monitorze, a dane można wprowadzać przy użyciu klawiatury i myszy, a nawet używać windowsowego schowka do kopiowania tekstów do i z telefonu.
nowa wersja Androida
Dziś wykonałem uaktualnienie mojego telefonu z ICS do JB. Po uruchomieniu nowego systemu okazało się, że zmieniono nazwy ścieżek pamięci USB i zewnętrznej karty pamięci. Na Firemce to nie zrobiło najmniejszego wrażenia, natomiast w przypadku potrzeby dostępu do danych przy użyciu innych narzędzi, zawsze znajdziemy aktualną ścieżkę katalogu roboczego na karcie Biuro.
obraz dziurek
Elementy faktury zostały rozplanowane na stronie bardzo starannie. Jak widzisz, kółka dziurek narysowano poza użytkowym obszarem dokumentu. Jeśli twoja drukarka drukuje dokładnie tam gdzie powinna, dziurkacz trafi w nie idealnie. Daje to gwarancję, że żadna istotna informacja z dokumentu nie znajdzie się w pojemniku na ścinki. Nieodmiennie mnie irytuje, gdy usiłuję wpiąć do segregatora fakturę, którą jakiś mądry inaczej zadrukował, zaczynając 2 mm od lewej krawędzi kartki. Drukowanie dziurek można oczywiście wyłączyć w konfiguracji, jeśli ich oglądanie cię nie bawi.
Drugą pomocą przy dziurkowaniu jest adres strony domowej Firemki, który został umieszczony dokładnie w połowie pomiędzy kółeczkami dziurek i jest widoczny nawet jeśli nie drukujesz kółeczek. Standardowy dziurkacz ma specjalne okienko ze wskaźnikiem do uchwycenia środka kartki. Niektórzy w tym celu specjalnie zaginają dokument, a my mamy do tego mały adresik.
dygresja
Pomysł z dziurkami powstał w dniu, w którym nauczyłem się robić w PDF-ie kółka i zapragnąłem umieszczać je wszędzie. Wszelkie zakrętasy uzyskuje tutaj się przy pomocy krzywych Béziera. Napisałem więc w wyszukiwarce bézier circle w przekonaniu, że bez trudu znajdę wskazówkę, jak to się robi. Skoro każdy najgłupszy program graficzny to potrafi, to na pewno w necie roi się od wskazówek na ten temat. I już na jednej z pierwszych stron przeczytałem, że tego się zrobić nie da.
W obliczeniach komputerowych możemy bowiem korzystać wyłącznie z liczb wymiernych, a przy kreśleniu okręgu niezbędny jest pierwiastek z 2, który taką liczbą nie jest. Dlatego to, co bywa nazywane okręgiem, w rzeczywistości jest tylko jego przybliżeniem. Dobra wiadomość natomiast jest taka, że niedokładność tego przybliżenia jest zbyt mała, aby dostrzegło ją ludzkie oko.
długie nazwy towarów
Firemka nie łamie nazw towarów na wiele linijek, lecz nawet długie nazwy dopasowywane są do szerokości pola poprzez zwężanie czcionki. Nie ma w związku z tym żadnych ograniczeń długości nazw i tylko od użytkownika zależy, jaki stopień zgęszczenia tekstu uzna za dopuszczalny.
Globalna opcja zwężonej czcionki daje możliwość jeszcze większego upakowania:
tajemnica małych PDF-ów
Dziś prawie każdy plik PDF zawiera w sobie fonty, których używa. Tak autorzy dokumentów zabezpieczają się na wypadek, gdyby jakiś użytkownik nie miał jakiejś czcionki. Ta idiotyczna praktyka sprawia, że w przypadku dużej liczby małych PDF-ów twój dysk zajęty jest przede wszystkim przez powtarzające się w kółko definicje tych samych czcionek, a tylko w niewielkim stopniu przez istotne dane.
Stanowczo sprzeciwiam się takim praktykom i dlatego prosty dokument z Firemki bywa nawet kilkanaście razy mniejszy od analogicznego, stworzonego innym, tzw. nowoczesnym programem. W ten sposób niedobre programy marnują twój czas i pieniądz, wyczerpują energię, zużywają zasoby i zatruwają środowisko.
Standard PDF mówi wyraźnie, że nie ma konieczności wbudowywania w dokument podstawowych fontów, ponieważ każda przeglądarka ma obowiązek dostarczyć je we własnym zakresie. Firemka generuje dokumenty bez dołączonych czcionek, opierając się na tym właśnie założeniu. Może więc stanowić swoisty test, pozwalający odróżnić profesjonalną przeglądarkę PDF-ów od tandetnej amatorszczyzny. To samo, rzecz jasna, dotyczy aplikacji drukujących.
Jeżeli dokument z Firemki jest źle interpretowany przez jakąś aplikację, zgłoś błąd jej autorowi.
żonglowanie adresami e-mail
Wypełnienie pola adresu e-mail w danych klienta umożliwia wysyłanie faktury pocztą elektroniczną. Jeśli mamy także wypełnione pole adresu w danych własnej firmy, to można włączyć dodatkowo przesyłanie kopii do siebie.
A jak zrobić, aby wysyłać fakturę tylko do siebie? Należy wyłączyć opcję kopii, a zamiast tego w danych klienta wpisać swój adres.
Jeśli chcemy skorzystać gościnnie z drukarki nieosiągalnej przez WiFi, można wpisać w danych klienta adres e-mail osoby, która ma dostęp do drukarki i poprosić ją o pomoc w wydrukowaniu dokumentu.
W nowoczesnych biurach coraz częściej można spotkać drukarki z wbudowaną usługą poczty. Taka drukarka ma własny adres e-mail i wysłanie do niej wiadomości z fakturą spowoduje jej wydrukowanie. Jeśli twój kontrahent ma taki sprzęt, zanotuj sobie jego adres. A jeśli planujesz zakup drukarki do własnej firmy, warto wybrać model o takich możliwościach.
Niezależnie od wysyłki faktur, własny adres e-mail można włączyć do prezentacji na fakturze, wraz z danymi firmy. Trzeba jednak pamiętać, że to może uniemożliwić drukowanie faktur połówkowych.
adresowanie koperty DL
Koperta formatu DL mieści kartkę A4 złożoną na 3. Wydrukowana strona zawiera dyskretny znacznik w 1/3 wysokości, stanowiący wskazówkę dla pierwszego zgięcia.
Do drugiego zgięcia najwygodniej posłużyć się krawędzią uprzednio zagiętego skrzydełka.
Po zagięciu drugiego, należy odwrócić kolejność skrzydełek, aby adres znalazł się na wierzchu.
Po włożeniu do koperty, adres powinien być czytelny przez okienko, w przeciwnym wypadku trzeba skorygować położenie okienka w parametrach wydruku.
kolory tekstowo
standardowotekstowo Ta opcja w ustawieniach interfejsu jest przeznaczona dla osób, które chcą i potrafią wykorzystać informacje o szesnastkowych kodach kolorów. Standardowe okienko wyboru koloru zawiera tylko suwaki do wzrokowego dobierania barw. Po włączeniu wspomnianej opcji zobaczymy dodatkowo pole tekstowe z szesnastkowym kodem koloru oraz kwadracik wypełniony aktualną barwą. Poruszanie suwakami znajduje natychmiastowe odzwierciedlenie w prezentowanym kodzie, a edycja kodu przy użyciu klawiatury powoduje aktualizację położenia suwaków.
Typowe wykorzystanie takiego kodu polega na zaznaczeniu go i skopiowaniu do schowka, przeprowadzeniu ryzykownych eksperymentów kolorystycznych, a w przypadku niepowodzenia odtworzeniu oryginalnego koloru ze schowka.
Operacje kopiuj/wklej pozwalają przenosić kolory do i z innych programów, zapamiętywać je w plikach tekstowych, przesyłać pocztą elektroniczną itd.
Uwaga: dodatkowe pole nie pojawi się gdy brak miejsca na ekranie, np. w smartfonie trzymanym poziomo.
magiczna konfiguracja
Autor jest leniwy i nie lubi wypełniać ręcznie wszystkich rubryczek podczas wielokrotnego w fazie testów instalowania programu. Dlatego wyposażył Firemkę LITE w nieudokumentowaną funkcję samoczynnego wprowadzania danych. Gdy po jednokrotnym uruchomieniu aplikacja założy swój katalog Firemka w pamięci USB, wystarczy umieścić w tym katalogu plik config.txt o treści podobnej jak poniższa,
myName    = Firemka sp. z o.o.o.
myAddr1    = ul Homka 4
myAddr2    = 99-211 Pustkowie
nip_myId   = 012-345-67-89
myEmail    = firemka@example.com
myPhone    = 555-123456
nrb_myAccount = 22 2229 2222 2222 2222 2222 2222
mySigna    = Janko Walski
custName   = Paszczak S.A.
custAddr1   = ul. Poprzeczna 17
custAddr2   = 99-950 Sęplice-Kolonia
nip_custId  = 987-65-43-210
custEmail   = paszczak@example.com
nrb_custAccount = 11 2222 3333 4444 5555 6666 7777
custSigna   = (podpis nie jest wymagany)
itemName   = Stówa
c_itemPrice  = 100
c_itemCount  = 1
itemUnit   = szt
c_itemTax   = 23
nrDok     = 803/2011
termin    = 7
f_fixX    = -3.5
f_fixY    = 2
uwagi     = Zapłata za dokonane zakupy
aby dane wskoczyły samoczynnie w odpowiednie rubryki (jeśli te dotychczas nie zostały wypełnione).
Przyporządkowanie tych zagmatwanych nazw do odpowiednich rubryk w programie pozostawiam domyślności użytkownika.
 
opiekun: Janusz Wiśniewski :: rejestracja odwiedzin 4121 gości
mobi